Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

łazienka przystosowana dla niepełnosprawnych

 

W obiektach użyteczności publicznej należy zadbać o komfort i bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych, tworząc odpowiednią infrastrukturę higieniczno-sanitarną przystosowaną do ich potrzeb. Wszelkie rozwiązania powinny uwzględniać możliwości osób z ograniczoną ruchomością i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zarówna kabina WC, jak i inne pomieszczenia higieniczne, takie jak np. przebieralnie muszą gwarantować swobodny dostęp i wygodę użytkowania.

Specyfika pomieszczeń higieniczno-sanitarnych przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych

Podstawową kwestią jest zapewnienie możliwości dogodnego wjazdu wózkiem do toalety, a także wydzielenie odpowiedniej powierzchni manewrowej. Zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami, przestrzeń manewrowa powinna mierzyć co najmniej 1,5 x 1,5 m. W pomieszczeniach i na trasie dojazdu do nich muszą znajdować się drzwi bez progów. Powinna być zainstalowana co najmniej jedna miska ustępowa i umywalka, odpowiednio przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ważne jest również umieszczenie specjalnych uchwytów, ułatwiających korzystanie z urządzeń higieniczno-sanitarnych.

Przepisy prawne określają również minimalny obrys łazienki dla osób niepełnosprawnych, który powinien mierzyć 200 x 240 cm. Szerokość drzwi określona jest na min. 0,9 m, ale nie więcej niż 1 m. Szersze drzwi mogłyby być zbyt ciężkie do swobodnego otwierania.

Przestrzeń manewrowa powinna wynosić m.in. 150 x 150 cm. Warto również uwzględnić pewne ograniczenia osób niepełnosprawnych podczas dobierania różnorodnych akcesoriów. Należy zamontować odpowiednie klamki lub okrągłe uchwyty przy drzwiach wejściowych, poręcze dla niepełnosprawnych przy umywalce i WC, zlew i miskę na odpowiedniej wysokości, a także niezbędne dozowniki na mydło, uchwyty na ręczniki czy papier toaletowy.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze