Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

łazienka dla niepełnosprawnych

 

W trakcie projektowania obiektów użyteczności publicznej, powinniśmy w szczególny sposób zadbać o bezpieczeństwo i wygodę osób niepełnosprawnych. Najlepiej rozpocząć od podstaw, czyli stworzenia odpowiedniej infrastruktury higieniczno-sanitarnej. Należy przy tym w szczególny sposób uwzględnić możliwości osób poruszających się o laskach oraz przy użyciu wózków inwalidzkich. Nie tylko kabina WC, ale i inne pomieszczenia, powinny gwarantować pełen komfort użytkowania.

O czym należy pamiętać?

Najważniejszą kwestią, o której nie powinno się zapominać podczas projektowania łazienek dla osób niepełnosprawnych, jest zapewnienie  im możliwości bezproblemowego dojazdu do toalety wózkiem. Mając to na uwadze należy wyodrębnić odpowiednią powierzchnię manewrową, której wymiary nie powinny być mniejsze niż 1,5 x 1,5 metra. Warto również pamiętać, że we wnętrzach i na trasie dojazdu nie należy umieszczać drzwi z wbudowanymi progami, ponieważ mogą one stanowić duże utrudnienie dla ludzi poruszających się na wózkach. Nie wolno zapominać też o tym, że w łazienkach dla osób niepełnosprawnych, powinna zostać zainstalowana przynajmniej jedna specjalistyczna umywalka i miska ustępowa. W utrzymaniu równowagi pomogą specjalne uchwyty, które montuje się do ścian toalet.

Aspekt prawny

Należy zdawać sobie sprawę, że to w jaki sposób powinny wyglądać łazienki dla osób niepełnosprawnych, regulują aktualnie obowiązujące przepisy prawne. W związku z zawartymi w nich wytycznymi, podczas projektowania pomieszczeń sanitarnych należy pamiętać, że obrys łazienki powinien mieć minimum 200 x 240 cm. Z kolei szerokość drzwi nie może mierzyć mniej niż 0,9 m, ale też nie więcej niż 1 m. Przeznaczona do manewrów przestrzeń powinna mieć 150 x 150 cm.

Akcesoria

Istotną rolę w aranżowaniu łazienek dla osób niepełnosprawnych odegrają również akcesoria. Aby maksymalnie ułatwić korzystanie z toalet warto zainstalować okrągłe uchwyty przy drzwiach wejściowych lub odpowiednio przystosowane klamki. Można również rozważyć zamontowanie poręczy przy umywalkach oraz umieszczenie miski i zlewu na odpowiedniej wysokości.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze