Kabiny sanitarne, nazywane również kabinami WC lub kabinami prysznicowymi, to nowoczesne systemy zabudowy montowane głównie w toaletach publicznych. Głównym celem kabin jest zapewnienie prywatności ich użytkownikom. Z jakich materiałów i w jaki sposób budowane są kabiny sanitarne? – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zachęcamy do uważnej lektury!
Konstrukcja kabin WC i natryskowych
Warto już na samym początku zaznaczyć, że konstrukcja kabin natryskowych oraz kabin WC jest do siebie zbliżona. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku najważniejszymi elementami zabudowy są drzwi oraz ścianki systemowe. W przypadku kabin typu WC ścianki i drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak: płyty wiórowe P2, płyty kompaktowe HLP czy płyty wielowarstwowe HPL-PR. Należy pamiętać, że zwłaszcza w przypadku stanowisk prysznicowych ścianki rozdzielające powinny zostać wybudowane ze specjalistycznego laminatu wysokociśnieniowego HPL. Ścianki prysznicowe narażone są na stały kontakt z wodą, dlatego do ich produkcji należy koniecznie użyć materiału, który charakteryzować się będzie właściwościami wodoodpornymi.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Pamiętajmy, że rozdzielające drzwi ścianki powinny być wykonane z płyt charakteryzujących się solidnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Warto wiedzieć, iż wytrzymałość konstrukcji może zostać wzmocniona przez dodatkową ściankę usztywniającą z profilem wieńczącym. Do montowania ścianek systemowych i drzwi używa się przeważnie profili aluminiowych. Kątowniki i ceowniki odpowiedzialne są za łączenie elementów pomiędzy ścianami, natomiast zwieńczenie, to element stabilizujący ścianki zewnętrzne i front. Drzwi w kabinach sanitarnych powinny być wyposażone w zamknięcie zewnętrzne – najczęściej spotkać się można z zamknięciem zawiasowym, zamkowym lub zamkowo-zawiasowym. Warto również wiedzieć, że standardowa wysokość zabudowy natryskowej oraz zabudowy WC nie powinna przekraczać dwóch metrów wysokości.