Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

łazienka przystosowana dla osób starszych

 

Pomieszczenia sanitarne i kąpielowe, z których korzystają osoby starsze, powinny być funkcjonalne, wygodne i bezpieczne. Ma to szczególne znaczenie w placówkach takich jak np. domy pomocy społecznej czy prywatne domy seniorów. Na szczęście istnieje coraz więcej rozwiązań sanitarnych przystosowanych do potrzeb osób z różnorodnymi ograniczeniami ruchowymi.

Dobrze zaplanowana przestrzeń

Kluczowe znaczenie ma nie tylko odpowiednio dobrane wyposażenie, ale również przestrzeń przeznaczona do celów sanitarnych. W kabinach WC i prysznicowych powinna być wyznaczona powierzchnia niezbędna do wykonywania swobodnych manewrów wózkiem. Niekiedy dla uzyskania większej powierzchni toalety i łazienki są łączone w jedno pomieszczenie. Wszystkie sprzęty w danych pomieszczeniach powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby umożliwiać swobodne poruszanie się osobie korzystającej z wózka, kul lub chodzika. Co ważne, wnętrza tego rodzaju powinny być pozbawione progów, a szerokość wejścia nie może być mniejsza niż 90 cm. Drzwi muszą otwierać się na zewnątrz.

Kabiny sanitarne

Kabiny sanitarne powinny być w pełni przystosowane do potrzeb oraz możliwości osób niepełnosprawnych. W tym przypadku również bardzo ważne jest, aby dostępna przestrzeń była na tyle duża, aby umożliwiała swobodne poruszanie się w jej obrębie. Co więcej, musi być pozbawiona jakichkolwiek barier czy elementów, które mogłyby zagrozić zdrowiu czy nawet życiu osoby starszej w przypadku potknięcia się czy upadku.

Poszczególne urządzenia sanitarne znajdujące się w kabinach muszą być odpowiednio dobrane i zamontowane, ponieważ warunkuje to możliwość samodzielnego korzystania z łazienki.

Kabiny prysznicowe

Dla zapewnienia maksimum komfortu i bezpieczeństwa w placówkach i obiektach wykorzystywanych przez osoby starsze najczęściej rezygnuje się z wanien na rzecz kabin prysznicowych. O funkcjonalności kabiny prysznicowej w dużej mierze decyduje również ilość dostępnej przestrzeni, jak i właściwy dobór brodzika. Warto w tym przypadku dodać, że miejsce kąpielowe dla osób starszych nie musi być typowo zabudowaną kabiną prysznicową. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również tzw. kabiny walk-in.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze