Zarówno kabiny, jak i ścianki działowe stosuje się w miejscach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, galerie handlowe, szkoły czy baseny.
Podczas gdy kabiny sanitarne stanowią osobne pomieszczenia, ścianki działowe mają za zadanie oddzielić od siebie na przykład pojedyncze pisuary lub przymierzalnie.
Sprawdź pozostałe różnice między nimi w naszym wpisie.
Czym charakteryzują się kabiny?
Kabiny to gotowe pomieszczenia składające się ze ścianek działowych oraz drzwi frontowych zwykle zamykanych od środka. Najpopularniejszym typem tego rodzaju zabudowy są kabiny z podpartym na nóżkach frontem, z otwartą górą i dołem, co zapewnia wentylację. Można także zamówić mniej standardową kabinę – np. konstrukcję z zabudowaną górą. Kabiny mogą mieć formę zabudowy pojedynczej lub szeregowej.
Kabiny to elementy zabudowy przeznaczone zazwyczaj do pomieszczeń sanitarnych lub przebieralni. Taki typ zabudowy umożliwia zachowanie prywatności np. w toaletach publicznych lub w kompleksach rekreacyjno-sportowych takich jak hale bądź baseny. Kabiny mogą być wykonane z różnych materiałów – spotyka się bowiem jeszcze tradycyjne kabiny murowane, ale obecnie w miejscach publicznych przeważają zabudowy z nowoczesnych i łatwiejszych w montażu płyt.
Cechy nowoczesnych kabin sanitarnych
Naszym klientom polecamy zwłaszcza kabiny sanitarne wyprodukowane z laminatu kompaktowego HPL. Jest on wysoce odporny na wilgoć, a także na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Kabiny montuje się bardzo łatwo, gdyż w pomieszczeniu sanitarnym składane są już gotowe elementy konstrukcyjne wykonane poza miejscem docelowego użytku.
Do utrzymania kabin sanitarnych w czystości wystarczy przetarcie powierzchni pomieszczenia raz na kilka dni wilgotną ściereczką z dodatkiem niewielkiej ilości mydła lub delikatnego płynu czyszczącego. Płyty HPL dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki temu można stworzyć konstrukcję dostosowaną do tego, co zakłada indywidualna aranżacja wnętrz.
Kiedy wybrać ściankę działową?
Nieco innym typem zabudowy są ścianki działowe, które w przeciwieństwie do kabin są zabudową otwartą i nie posiadają drzwi. To powoduje, że mają one inne przeznaczenie i są instalowane w miejscach, do których dostęp nie musi być tak ograniczony, jak w przypadku toalet czy przebieralni publicznych.
Ścianka działowa może być zamontowana pojedynczo: wówczas będzie stanowić rodzaj przepierzenia, oddzielającego na przykład dwa pisuary.
Z kolei modułowy system ścianek działowych tworzy np. kabiny prysznicowe lub przymierzalnie w sklepach galerii handlowych, w których drzwi zastępuje zazwyczaj zasłona prysznicowa lub gruba, tkaninowa kotara. Taki system jest obecnie również popularny w biurach, w których kompaktowe ścianki dzielą pomieszczenie na boksy, czyli pojedyncze stanowiska pracy, dzięki czemu pracownicy nie przeszkadzają sobie nawzajem w pełnieniu obowiązków służbowych.
Charakterystyka współczesnych ścianek działowych
Współcześnie ścianki działowe produkuje się m.in. z:
- laminowanych płyt wiórowych,
- płyt kompaktowych,
- płyt warstwowych.
Każdy z powyższych to rodzaj zabudowy
Niezależnie od zastosowanego materiału oferowane przez nas ścianki działowe są wytrzymałe, solidne i odporne na działanie wilgoci oraz pary wodnej. Nie ulegają odkształceniom pod wpływem bardzo wysokich lub bardzo niskich temperatur. Są funkcjonalne, proste w montażu, a przy tym estetyczne.
Można je ustawiać w dowolny sposób, dzięki czemu rozmiar oraz kształt kabiny łatwo jest dostosować do indywidualnych potrzeb.
Podczas wyboru materiału na ścianki działowe należy jednak pamiętać, że te z płyt wiórowych charakteryzują się gorszą absorpcją wody.
Decyzja o tym, czy wybrać ściankę działową, czy kabinę sanitarną zależeć będzie zatem od oczekiwań klienta. Nasi fachowcy doradzą, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.