Małe, ciasne toalety publiczne dawno już odeszły w niepamięć. Obecnie na toalety planuje się duże pomieszczenia, podzielone na mniejsze kabiny sanitarne, z wygodą wspólną przestrzenią na spore umywalki i lustra. Nowoczesne kabiny zapewniają prywatność podczas korzystania z toalety, zajmują jednak o wiele mniej miejsca niż tradycyjnie stawiane ściany. Co warto o nich wiedzieć?
Budowa kabiny WC
Kabiny WC to bardzo solidne, chociaż proste konstrukcje. Nowoczesne zabudowy składają się z płyt wiórowych obustronnie melaminowanych lub laminowanych laminatem HPL, płyt warstwowych, albo też z płyt całkowicie wykonanych z laminatów wysokociśnieniowych HPL. Płyty osadza się w specjalnych profilach. Te z kolei wykonuje się z anodowanego aluminium. System tworzą też okucia, zazwyczaj na rdzeniu z ocynkowanej stali w otulinie z tworzywa sztucznego.
Kabiny sanitarne dostępne są w różnych kolorach, nie ma wiec problemu, by dopasować je do stylistyki danej toalety. Co ciekawe, płyty można pokrywać też foliami z ozdobnymi grafikami nawiązującymi do miejsca, w którym znajduje się toaleta, lub optycznie powiększającymi małe pomieszczenia. Taki typ konstrukcji zabudów sanitarnych wypiera powoli tradycyjne murowane ścianki działowe, które są bardziej pracochłonne w wykonaniu i mniej uniwersalne.
Kabiny z obustronnie laminowanej płyty wiórowej
Zabudowy z płyt wiórowych to stabilne, solidnie wykonane przez nas konstrukcje. System zbudowany jest w oparciu o płyty mające grubość 28-30 mm, obustronnie laminowane HPL bądź melaminowane, co też pozwala na uzyskanie różnych efektów estetycznych. Płyty osadzone są na ramie lekkich, a jednocześnie bardzo wytrzymałych profili aluminiowych. Całość uzupełniają solidne niemieckie okucia z aluminium lub stali.
Kabiny z kompaktowej płyty HPL lub płyty HPL-PR
Kompaktowe płyty z wysokociśnieniowego laminatu HPL mają grubość 13 mm, co oznacza, że wykonane z nich kabiny są ergonomiczną konstrukcją przeznaczoną także do ciasnych pomieszczeń. Jednocześnie proponowana przez nas grubość płyt nie jest standardowo oferowanym rozwiązaniem branżowym, tym samym zapewniamy zabudowy WC, które w praktyce są bardziej stabilne i wytrzymałe.
Materiał używany w typowych projektach systemów ścian działowych do pomieszczeń sanitarnych wykonany jest w klasie palności B2, czyli w klasie, jaką wobec kabin WC wymagają przepisy przeciwpożarowe. Jednak, jeśli jest tylko taka potrzeba, możemy wyprodukować kabinę WC również z materiałów trudnopalnych.
Nieco inną budowę niż laminat HPL mają także stosowane w konstrukcjach kabin sanitarnych płyty HPL-PR. Są to płyty warstwowe z rdzeniem z twardej pianki poliuretanowej, obustronnie laminowane warstwą HPL. Całkowita grubość płyty wynosi 30 mm, a budowa kabiny z HPL-PR oparta jest na standardowym systemie solidnych profili i okuć.
Rodzaje kabin sanitarnych
Kabiny sanitarne mogą mieć też różną budowę, biorąc pod uwagę ich system montażu. Tu wyróżnia się kabiny z prześwitem od posadzki, kabiny zabudowane do sufitu, kabiny zabudowane od posadzki do sufitu, czy też kabiny sprawiające wrażenie wiszących w powietrzu. Ciężko jest jednoznacznie opisać wygląd kabiny sanitarnej, gdyż są one projektowane na indywidualne zamówienie klienta i dostosowane do możliwości aranżacyjnych przestrzeni na toalety. Przed zamówieniem kabin do swojej firmy warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi odpowiednie rozwiązania, biorąc pod uwagę to, kto, jak często i w jaki sposób będzie korzystał z danej toalety. Nasza firma oferuje kabiny, które świetnie sprawdzają się nawet w miejscach o bardzo wysokiej wilgotności powietrza. Naszych klientów informujemy też, jak skutecznie, aczkolwiek delikatnie, czyścić dany rodzaj kabiny.