W przedszkolach, żłobkach, klubach dziecięcych oraz innych obiektach, w których przebywają małe dzieci, powinny znajdować się łazienki przystosowane do potrzeb najmłodszych, gwarantujące zarówno łatwe użytkowanie, jak i bezpieczeństwo. Wyjaśniamy, jakie są (lub powinny być) najważniejsze różnice pomiędzy standardowymi kabinami sanitarnymi a kabinami WC do przedszkoli.
Na jakie nieprzyjemności narażone są dzieci podczas korzystania z toalet?
Dzieci nie potrafią korzystać z toalety w równie sprawnym stopniu co osoby dorosłe. Z tego powodu narażone są na takie nieprzyjemności jak przytrzaśnięcie palców w drzwiach czy zatrzaśnięcie się w kabinie. Maluch może również zemdleć w ubikacji. Kabiny WC dla najmłodszych są więc projektowane w taki sposób, by zminimalizować liczbę nieszczęśliwych wypadków lub zapobiec ich poważnym konsekwencjom.
Czym powinna wyróżniać się toaleta w przedszkolu?
Wybierając kabiny sanitarne do przedszkola, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim drzwi przedszkolnych toalet nie powinny mieć zamków umożliwiających zamknięcie się dziecka od środka, a jeśli mają zamki, musi istnieć możliwość otwarcia ich z zewnątrz – wszystko po to, aby w razie jakiejkolwiek nieprzewidzianej sytuacji wychowawca mógł dostać się do środka. Kabiny WC mogą być także wyposażone w drzwi wahadłowe, które uchylają się w obie strony. Zabudowa WC dla najmłodszych powinna być niższa niż w łazienkach dla dorosłych. Ścianki powinny mieć jednak przynajmniej 1,5 m wysokości, by być zgodne z polskimi przepisami. Zamiast standardowych klamek najlepiej jest zastosować tak zwaną kierownicę, czyli pochwyt KIGA, oraz specjalne zawiasy i uszczelki antyuciskowe, które zapobiegną przypadkowemu uderzeniu drzwiami.
Wyposażenie łazienki dla maluchów powinno być zamontowane na odpowiedniej wysokości. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym zakłada się wysokość 45-60 cm od posadzki. Armatura i meble powinny posiadać zaokrąglone kanty oraz być wykonane z materiałów antypoślizgowych; warto zdecydować się także na antypoślizgowe wykładziny podłogowe. Kolejnym dobrym pomysłem będą wolno opadające deski sedesowe, które zminimalizują ryzyko przytrzaśnięcia palców przez dziecko. Ponadto łazienka powinna znajdować się w takim miejscu, aby dzieci miały do niej szybki i bezproblemowy dostęp.