Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

funkcjonalna toaletę damską

Projektowanie toalet publicznych nie jest łatwym zadaniem – w jego trakcie należy uwzględnić wiele różnych czynników. Jednym z nich jest (a przynajmniej powinna być) płeć osób korzystających z danej toalety – w końcu potrzeby mężczyzn i kobiet w tej materii są dość odmienne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas planowania damskiej toalety, by była ona możliwie najbardziej funkcjonalna i wygodna.

Więcej kabin

Dzięki pisuarom kolejki w toaletach męskich właściwie nie istnieją. Inaczej jest w przypadku toalet damskich, w których znajdują się wyłącznie kabiny WC. Na tej samej powierzchni możliwe jest umieszczenie 20-30% więcej toalet dla mężczyzn niż dla kobiet. A przecież panie w wyniku biologicznych różnic korzystają z toalety częściej oraz spędzają w niej więcej czasu – średnio 90 sekund (panowie 60 sekund). To właśnie dlatego kolejki w damskich toaletach są tak długie. Udostępnienie paniom większej liczby kabin pozwala zminimalizować ten problem.

Toaleta jako miejsce dla dorosłych kobiet i mniejszych dziewczynek

Obecnie wiele kobiet podróżuje z małymi dziećmi, dlatego ważne jest, aby w damskiej toalecie publicznej znalazła się przestrzeń do przewijania niemowląt. O ile nie ma w budynku wystarczającej ilości miejsca na osobne pomieszczenie dla matek z dziećmi, warto właśnie damską łazienkę wyposażyć w specjalny przewijak zabezpieczony pasami oraz półkę na pieluchy i nawilżane chusteczki.

Coraz częściej stosowaną dobrą praktyką jest również wyposażenie łazienek publicznych w osobną kabinę WC dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Takim dzieciom łatwiej jest korzystać z kabiny dostosowanej do ich wzrostu i potrzeb. Pozwala to uniknąć niebezpiecznych sytuacji, takich jak upadki czy zderzenia z twardymi elementami znajdującymi się na nieodpowiedniej dla małych dzieci wysokości. Ponadto, kabiny te są często wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, co jest kluczowe dla zachowania higieny w miejscach publicznych.

Poza tym, jeżeli toaleta publiczna jest wyposażona w kabinę dla dzieci, maluchy mogą swobodnie korzystać z niej bez pomocy rodziców. Dzięki temu uczą się samodzielności i odpowiedzialności za własne potrzeby. Korzystanie z kabin WC dla dzieci może być bowiem doskonałą okazją do nauki. Dzieci uczą się, jak prawidłowo korzystać z toalety, myć ręce czy zachowywać się w miejscach publicznych. To ważne umiejętności, które przydadzą się im w przyszłości, a odpowiednio przystosowane kabiny ułatwiają przyswojenie tych nawyków.

Więcej prywatności

Wiele osób niechętnie korzysta z toalet publicznych z powodu niedostatecznej prywatności. Dla kobiet jest to kwestia szczególnie istotna, zwłaszcza podczas menstruacji. Z tego powodu kabiny WC w ubikacjach dla kobiet powinny być możliwie najszczelniej zabudowane, najlepiej od dołu aż do samej góry. W miarę możliwości kabiny powinny być również większe niż w toaletach męskich, chociażby z uwagi na to, że panie potrzebują np. miejsca do chwilowego odłożenia torebki lub innych osobistych przedmiotów.

Przydatne akcesoria

Podczas projektowania damskich toalet warto pamiętać o przydatnych akcesoriach. W kabinie na pewno przyda się wieszak lub półka na torebkę, podobnie przy lustrze i umywalce, na przykład w postaci haczyka pod umywalką. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie w kabinie szelek dla dziecka, dzięki którym wizyta w toalecie z maluchem będzie łatwiejsza.

Środki higieniczne

Kwestia niezwiązana bezpośrednio z projektowaniem toalet, jednak bardzo istotna. To niby podstawa, ale jak wszyscy dobrze wiemy, w toalecie publicznej potrafi niekiedy zabraknąć papieru toaletowego czy mydła. Warto zadbać także o zaopatrzenie toalety w podstawowe środki higieniczne dla kobiet, takie jak tampony, podpaski czy nawilżane chusteczki.

A może by tak zadbać o elementy dekoracyjne?

Kobiety to urodzone estetki, które zwracają uwagę na detale wystroju wnętrz, niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia. Idealna toaleta damska uwzględnia takie detale i nie powinno zabraknąć w niej np. świec, roślin czy obrazów. Nie mniej ważny jest również zapach, dlatego utrzymując toaletę publiczną, warto zatroszczyć się o ten szczegół, który tak istotnie wpływa na komfort korzystania z ogólnodostępnych pomieszczeń sanitarnych.

Podsumowując, podczas projektowania damskich toalet publicznych warto pamiętać przede wszystkim o jednym oczywistym fakcie – kobiety i mężczyźni różnią się od siebie. A różnice pomiędzy toaletami dla obu płci powinny być większe niż brak pisuarów w ubikacjach dla pań.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze