Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

Łazienka bez płytek

Tradycyjnie łazienki wykładane były glazurą czy terakotą. W projektach nowoczesnych łazienek umieszcza się jednak wiele innych, oryginalnych materiałów, które z powodzeniem zastępują ceramiczne płytki ścienne i podłogowe. Jednym z nich jest laminat HPL. Czym jest to tworzywo i jakie jego cechy sprawiają, że jest dobrym wyborem właśnie do łazienki?

Co to jest laminat HPL?

Laminat HPL (ang. High Pressure Laminate) jest rodzajem płyty dekoracyjnej. Proces produkcji laminatu HPL obejmuje prasowanie wielu warstw papieru rdzeniowego impregnowanego żywicą fenolową i papieru dekoracyjnego nasączonego żywicą melaminową w warunkach wysokiej temperatury (ponad 150 stopni Celsjusza) i ciśnienia (nawet 9 MPa). Na etapie produkcji płyta pokrywana jest dodatkowo specjalną powłoką zapewniającą ochronę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Dlaczego laminat HPL jest dobrym wyborem do łazienki?

Największą zaletą laminatu HPL predestynującą do wykorzystania go w łazience jest wysoka odporność na wodę i parę wodną. Dzięki temu materiał ten nadaje się idealnie do obłożenia ścian i podłóg w kabinach prysznicowych, w okolicach toalet oraz wszelkich innych miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są również okładziny ścienne HPL, które mogą być układane zarówno w strefach suchych, jak i mokrych. Laminat HPL jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, na przykład zginanie i rozrywanie – bardziej niż inne rodzaje płyt laminowanych – a także obojętny na środki chemiczne i promieniowanie słoneczne. Gwarantuje to jego bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat. Dzięki jego elastyczności można nim również okładać powierzchnie zaoblone, takie jak filary.

Płyty HPL dostępne są w wielu różnorodnych kolorach i dekorach, a dodatkowo można nich wykonać dowolny nadruk, co sprawia, że nie ma żadnych problemów z dopasowaniem ich do każdego pomieszczenia. Kolejną zaletą tego materiału jest łatwość utrzymania w czystości – do jego pielęgnacji wystarcza zazwyczaj miękka ścierka i ciepła woda. Z laminatu HPL wytwarzane są także elementy wyposażenia łazienki. Coraz większym powodzeniem cieszą się blaty HPL, które wyróżniają się tymi samymi zaletami co inne wyroby z tego laminatu. Wykonuje się z niego również meble.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze