Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

łazienka w przedszkolu

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym przedszkolu. Aby mogła należycie spełniać swoją funkcję, powinna zostać urządzona w odpowiedni sposób – w końcu potrzeby dzieci są inne niż dorosłych. Jak wyposażyć przedszkolną toaletę, aby najmłodsi mogli komfortowo z niej korzystać?

Jak należy podejść do projektu przedszkolnej łazienki?

Urządzenie przedszkolnej łazienki to nie lada wyzwanie, ale mając na uwadze potrzeby i bezpieczeństwo dzieci oraz dbając o estetykę i funkcjonalność pomieszczenia, można stworzyć wyjątkowo przyjazną dla maluchów przestrzeń sanitarną. Właściwie zaprojektowana łazienka pomoże im w zdobywaniu pierwszych samodzielnych umiejętności oraz pozytywnie wpłynie na ich rozwój emocjonalny i społeczny.

Aby stworzyć dla dzieci przestrzeń przyjazną i komfortową, należy po pierwsze zastosować się do przepisów dotyczących warunków technicznych, jakie powinny spełniać publiczne toalety dla dzieci, a po drugie – warto odnieść się do dobrych praktyk, które wypracowane zostały w drodze doświadczeń, dlatego sprawdzają się w warunkach rzeczywistych. Natomiast wartością dodaną jest urządzenie łazienki przedszkolnej w sposób ciekawy i kreatywny.

Co na temat łazienek w przedszkolach mówią przepisy?

Urządzając łazienkę w przedszkolu, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z przepisami. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.) podaje, że w toalecie męskiej powinna znajdować się jedna miska ustępowa i jeden pisuar na 30 osób, a w toalecie damskiej jedna miska ustępowa na 20 osób. Na każde 20 osób powinna przypadać także jedna umywalka. W przypadku toalet przedszkolnych warto być nieco hojniejszym. Szacuje się, że w przedszkolu jedna umywalka i jedna miska ustępowa powinna przypadać na nie więcej niż 15 dzieci. W łazience powinna znaleźć się także kabina prysznicowa z brodzikiem i natryskiem.

Rozwiązania zapewniające komfort i bezpieczeństwo

Przepisy nie określają, na jakiej wysokości powinny być zainstalowane poszczególne elementy wyposażenia przedszkolnej łazienki. Praktyka pokazuje, że miska WC powinna znajdować się około 35 centymetrów od ziemi, a umywalka – około 60 centymetrów. Krany w umywalce powinny posiadać termostat, aby dzieci się nie poparzyły, a miski WC powinny zostać wyposażone w wolno opadającą klapę.

Drzwi kabin sanitarnych nie powinny mieć zamków, które pozwalałby na zamknięcie się dziecku od środka. Dzięki temu w razie jakiegokolwiek niebezpiecznego zdarzenia nauczyciel będzie mógł udzielić niezbędnej pomocy. Zamiast standardowej klamki można zastosować tak zwaną kierownicę, czyli pochwyt KIGA, który ułatwi dzieciom otworzenie kabiny. Dobrym pomysłem będą również antypoślizgowe wykładziny oraz wyposażenie o zaokrąglonych kantach, które zminimalizują ryzyko urazu.

Aby maluch chętniej korzystał z toalety

Nie można zapomnieć o estetyce. Kabiny sanitarne do przedszkoli oraz elementy wyposażenia – nie tylko miski WC i umywalki, ale także na przykład lustra – mogą, a nawet powinny być kolorowe. Do produkcji kabin wykorzystywana jest często płyta HPL, na którą można nanieść dowolny nadruk, na przykład w postaci ilustracji z popularnej bajki. Kolorowe kabiny sprawią, że w łazience będzie panowała przyjazna atmosfera, dzięki czemu dzieci będą chętniej z niej korzystać.

Zabawa i edukacja jako wartość dodana

Owszem, łazienka w przedszkolu jest pomieszczeniem sanitarnym spełniającym określone funkcje, czyli służy załatwianiu podstawowych potrzeb fizjologicznych i zachowaniu odpowiedniego standardu higieny wśród przedszkolaków. Jednocześnie nikt nie zabronił tego, aby było to miejsce urządzone w sposób kreatywny, pobudzający wyobraźnię dzieci i zachęcający do edukacji poprzez zabawę.

Dostępność nowoczesnych zabudów sanitarnych umożliwia urządzenie łazienki dla małych dzieci w pomysłowy sposób. Do kolorowych kabin WC, blatów umywalkowych czy też przegród pisuarowych można dodatkowo dodać specjalne tablice edukacyjne, dzięki którym dzieci będą mogły uczyć się, jak prawidłowo myć ręce czy dbać o higienę jamy ustnej. Ponadto, można umieścić w łazience kolorowe maty edukacyjne, które nauczą dzieci rozpoznawania kształtów, liter czy liczb.

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze