Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

łazienka w przedszkolu

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym przedszkolu. Aby mogła należycie spełniać swoją funkcję, powinna zostać urządzona w odpowiedni sposób – w końcu potrzeby dzieci są inne niż dorosłych. Jak wyposażyć przedszkolną toaletę, by najmłodsi chcieli z niej korzystać?

Co mówią przepisy?

Urządzając łazienkę w przedszkolu, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z przepisami. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.) podaje, że w toalecie męskiej powinna znajdować się jednak miska ustępowa i jeden pisuar na 30 osób, a w toalecie damskiej jedna miska ustępowa na 20 osób. Na każde 20 osób powinna przypadać także jedna umywalka. W przypadku toalet przedszkolnych warto być nieco hojniejszym. Szacuje się, że w przedszkolu jedna umywalka i jedna miska ustępowa powinna przypadać na nie więcej niż 15 dzieci. W łazience powinna znaleźć się także kabina prysznicowa z brodzikiem i natryskiem.

Rozwiązania zapewniające komfort i bezpieczeństwo

Przepisy nie określają, na jakiej wysokości powinny być zainstalowane poszczególne elementy wyposażenia przedszkolnej łazienki. Praktyka pokazuje, że miska WC powinna znajdować się około 35 centymetrów od ziemi, a umywalka – około 60 centymetrów. Krany w umywalce powinny posiadać termostat, aby dzieci się nie poparzyły, a miski WC powinny zostać wyposażone w wolno opadającą klapę. Drzwi kabin sanitarnych nie powinny mieć zamków, które pozwalałby na zamknięcie się dziecku od środka. Dzięki temu w razie jakiegokolwiek niebezpiecznego zdarzenia nauczyciel będzie mógł udzielić niezbędnej pomocy. Zamiast standardowej klamki można zastosować tak zwaną kierownicę, czyli pochwyt KIGA, który ułatwi dzieciom otworzenie kabiny. Dobrym pomysłem będą również antypoślizgowe wykładziny oraz wyposażenie o zaokrąglonych kantach, które zminimalizują ryzyko urazu.

Aby maluch chętniej korzystał z toalety

Nie można zapomnieć o estetyce. Kabiny sanitarne do przedszkoli oraz elementy wyposażenia – nie tylko miski WC i umywalki, ale także na przykład lustra – mogą, a nawet powinny być kolorowe. Do produkcji kabin wykorzystywana jest często płyta HPL, na którą można nanieść dowolny nadruk, na przykład w postaci ilustracji z popularnej bajki. Barwne kabiny sprawią, że w łazience będzie panowała przyjazna atmosfera, dzięki czemu dzieci będą chętniej z niej korzystać.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze