Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

zabudowa WC

Dawniej w toaletach publicznych spotykane były głównie kabiny murowane. Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się kabiny systemowe. Które rozwiązanie – zabudowa murowana czy systemowa – jest bardziej ekonomiczne?

Koszty budowy

Porównując ceny zabudowy murowanej i systemowej, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim koszty budowy. Szacuje się, że czas wybudowania murowanej kabiny sanitarnej zajmuje kilkadziesiąt roboczogodzin. Prace obejmują przede wszystkim wymurowanie ścian, wykonanie otworów w ścianach, gruntowanie, licowanie ścian płytkami, montaż ościeżnic oraz osadzenie drzwi. To wszystko, wraz z koniecznością zatrudnienia ekipy budowlanej, niemało kosztuje. Czy zabudowa WC z płyt systemowych jest tańsza? To zależy. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są kabiny sanitarne z płyty wiórowej. Nie są one tak odporne na działanie wody jak kabiny z płyty HPL, jednak są od nich sporo tańsze, a w większości przypadków całkowicie wystarczające. Decydując się na budowę kabin, nie można także zapomnieć o czasie realizacji. Całkowity czas oczekiwania na kabiny systemowe wykonane pod wymiar wynosi przeważnie nie więcej niż kilka dni. W przypadku kabin o standardowych wymiarach staje się on jeszcze krótszy. Pod tym względem kabiny systemowe zdecydowanie wygrywają ze swoimi murowanymi odpowiednikami.

Koszty utrzymania

Myśląc długofalowo, trzeba wziąć pod uwagę koszty utrzymania kabin, a więc pielęgnacji oraz ewentualnych napraw. Zabudowa murowana jest kłopotliwa w czyszczeniu. Stosowanie nieodpowiednich środków chemicznych może spowodować pęcznienie drewna, co znacznie obniża estetykę toalety. W przypadku zniszczenia murowanej zabudowy WC, na przykład uszkodzenia płytek przez wandala, trzeba ponownie wzywać ekipę remontową, co swoje kosztuje. Kabiny WC z płyt są o wiele łatwiejsze w pielęgnacji. Do usunięcia zwykłych zabrudzeń z płyty wystarcza papierowa ściereczka lub miękka szmatka i ewentualnie woda. Kabiny systemowe są również odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zginanie czy rozrywanie. Jeśli mimo to komuś „uda się” je zniszczyć, wymiana ścianek lub drzwi jest znacznie tańsza i nie wymaga angażowania fachowców.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze