Blat łazienkowy pełni nie tylko funkcję użytkową, stanowiąc podporę dla umywalki, ale również estetyczną. Właściwie dobrany stanowi jeden z elementów ozdobnych, pomagając podkreślić ogólny wystrój wnętrza. Blaty łazienkowe wykonywane są z różnych materiałów. W niniejszym wpisie skupiamy się na trzech z nich – kamieniu, drewnie oraz HPL.
Blaty łazienkowe kamienne – piękne i wytrzymałe, ale kosztowne
Blaty łazienkowe kamienne łączą ekskluzywny wygląd z niezwykłą wytrzymałością. Do ich produkcji używa się najczęściej takich materiałów jak granit, marmur czy piaskowiec. Są odporne na uderzenia i ścieranie, niestraszna im również woda. Mogą mieć powierzchnię polerowaną lub szczotkowaną. Dostępne są w bogatym wyborze kolorów oraz faktur. Ze względu na swoje liczne zalety blaty kamienne zaliczane są do najdroższych. Są zimne w dotyku, co może przeszkadzać niektórym osobom, jak również ciężkie, przez co potrzebują solidnej podstawy. Mogą także nadawać wnętrzu surowy wygląd, dlatego zazwyczaj unika się ich w małych łazienkach, które mogą łatwo przytłoczyć.
Blaty łazienkowe drewniane – tańsze, ale trudniejsze w pielęgnacji
Blaty łazienkowe drewniane należą do najpopularniejszych. Ocieplają wnętrze, sprawiając, że łazienka wydaje się przytulniejsza. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej można je dopasować do wnętrza urządzonego we właściwie każdym stylu. Blaty z drewna pozyskiwanego z drzew rosnących w Polsce, takich jak dąb, modrzew czy buk, są tańsze niż kamienne. Najdroższe są blaty z drewna egzotycznego, takiego jak tek, merbau czy iroko. Drzewa te rosną w lasach tropikalnych, w których panuje wysoka wilgotność i temperatura powietrza, więc są odporne na zagrzybienie, a dzięki zawartości naturalnych olejków także na butwienie. Należy jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji blatu drewnianego. W przeciwnym wypadku mogą pojawiać się na nim nieestetyczne plamy i rozwijać grzyby.
Blaty łazienkowe HPL – niedrogie, estetyczne i odporne na uszkodzenia
Ciekawą alternatywą dla blatów kamiennych i drewnianych są blaty łazienkowe z laminatu HPL. Świetnie sprawdzą się zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Wykonywane są z płyty wiórowej, która pokryta jest z wierzchniej strony wieloma warstwami tworzywa sztucznego utwardzonego w wysokiej temperaturze. Od spodu zabezpieczona są zaś folią przeciwprężną. Blaty HPL to połączenie niskiej ceny z szerokimi możliwościami aranżacyjnymi. Powierzchnia blatu można upodobnić nie tylko do kamienia i drewna, ale także metalu, piasku, a nawet magmy wulkanicznej. Blaty łazienkowe HPL są odporne na działanie wody, uszkodzenia mechaniczne, różnice temperatur oraz promieniowanie UV. Ponadto można je łatwo ze sobą łączyć, a ich czyszczenie nie sprawia najmniejszych problemów. Do ich wad zaliczyć trzeba podatność na pęcznienie wodą, jeśli ich krawędzie nie zostaną odpowiednio zabezpieczone silikonem, oraz niemożność naprawy w razie uszkodzenia.