Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

projektowania toalet dla osób niepełnosprawnych

Każdy użytkownik obiektu o charakterze publicznym powinien mieć łatwy dostęp do toalety. Niestety przy ich projektowaniu często zapomina się o potrzebach osób niepełnosprawnych, których jest w Polsce aż kilka milionów. Jak sprawić, by naprawdę każdy – bez wyjątku – mógł komfortowo skorzystać z toalety?

Zapewnienie łatwego dostępu do toalety

Aby osoba niepełnosprawna mogła skorzystać z toalety, musi móc się do niej najpierw dostać. A często nawet to jest problemem, gdyż podczas projektowania budynku nikt nie pomyślał o tym, że będą z niego korzystać osoby niepełnosprawne i o ograniczonej sprawności ruchowej, na przykład poruszające się na wózku inwalidzkim. Drzwi w toaletach dla niepełnosprawnych oraz na trasie dojazdu do nich powinny być szerokie na minimum 90 cm i nie powinny mieć progów. Jeśli wyeliminowanie progów nie jest możliwe, powinny być one jak najniższe, o wysokości maksymalnie 2 cm. Pomieszczenia na trasie do toalety powinny zapewniać odpowiednio dużo miejsca, dzięki czemu osoby poruszające na wózku nie będą miały żadnych problemów z przemieszczaniem się. Również kabina sanitarna powinna gwarantować wolną od urządzeń przestrzeń manewrową o wymiarach przynajmniej 150 × 150 cm.

Montaż wyposażenia toalety na odpowiedniej wysokości

Wyposażenie w toalecie dla osób niepełnosprawnych musi znajdować się na takiej wysokości, która pozwala na komfortowe z niego korzystanie. I tak miskę WC należy zamontować na wysokości 45-50 cm, górna krawędź umywalki powinna znajdować się 85 cm, a dolna 70 cm nad ziemią, podajnik papieru trzeba umieścić na wysokości 60-70 cm, a przycisk do spłukiwania nie wyżej niż 120 cm od posadzki. Aby osoby niepełnosprawne mogły łatwo skorzystać z wymienionych powyżej urządzeń, konieczne jest zastosowanie specjalnych uchwytów. Występują one w różnych rodzajach, dlatego należy dobrze zastanowić się nad ich wyborem. W toaletach publicznych uchwyty powinny zostać zamontowane na wysokości 75-85 cm. W przypadku domowej łazienki rodzaj i wysokość montażu uchwytów powinna zostać dopasowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Urządzeń i uchwytów nie powinno być jednak zbyt wiele, gdyż spowoduje to ograniczenie zazwyczaj i tak już niewielkiej przestrzeni manewrowej.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze