Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

 akcesoria do toalety

Toaleta przeznaczona dla osób niepełnosprawnych powinna spełniać szereg wymagań. Oprócz usunięcia progów, zapewnienia niezbędnej przestrzeni manewrowej czy montażu wyposażenia na odpowiedniej wysokości warto zadbać o różnego rodzaju akcesoria, które znacząco ułatwią osobom niepełnosprawnym korzystanie z toalety.

Uchwyty dla osób niepełnosprawnych

Podstawowym, niezbędnym elementem wyposażenia toalety dla osób niepełnosprawnych są specjalne uchwyty, które ułatwiają korzystanie z sedesu, umywalki i innych urządzeń. Produkowane są ze stali, zazwyczaj nierdzewnej, oraz tworzyw sztucznych. Występują w wersjach prostej i łamanej – te drugie uznawane są za bardziej funkcjonalne. Niezależnie od wybranego rodzaju warto zainwestować w uchwyty karbowane, które ograniczają ślizganie się dłoni.

Uchwyty dla osób niepełnosprawnych najlepiej zamontować w sposób bezpieczny i trwały do ściany. Jeżeli nie jest to możliwe, na przykład z powodu karton-gipsu, stelaża czy rur, należy zastosować poręcze montowane do podłogi. Jeśli chodzi o wysokość montażu w kabinie WC, to normą jest przedział 75-85 cm od powierzchni posadzki. W przypadku toalety w domu prywatnym liczbę, rozmieszczenie i wysokość montażu uchwytów należy dostosować do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Inne przydatne akcesoria

Dozownik mydła, suszarka do rąk czy podajnik na papier toaletowy to akcesoria, które przydają się w każdej toalecie. W przypadku ubikacji dla osób niepełnosprawnych należy jednak pamiętać o zamontowaniu ich na odpowiedniej wysokości, tak aby korzystanie z nich nie było dla nikogo uciążliwe lub całkowicie niemożliwe. Weźmy na przykład suszarkę, która musi być zainstalowana na tyle nisko, by mogła z niej skorzystać osoba poruszająca się na wózku.

Jeśli chodzi o lustro nad umywalką, to znacznie lepszym wyborem zamiast standardowego modelu będzie lustro uchylne – z możliwością regulacji kąta nachylenia przez użytkownika. Dzięki tej funkcji osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim będzie mogła ustawić lustro w taki sposób, by móc się w nim zobaczyć całą sylwetkę. Lustro uchylne powinno być zamontowane na wysokości około 95-100 cm.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze