Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

kabina sanitarna z płyty wiórowej

Kabiny z płyty wiórowej to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno do zabudowy publicznych toalet, jak również wydzielania pomieszczeń biurowych lub szpitalnych. To zasługa materiału, z którego tworzy się takie konstrukcje – jest on nie tylko estetyczny i stosunkowo wytrzymały, ale również łatwy w pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że można zaniedbać jego właściwą konserwację. W niniejszym wpisie tłumaczymy, jak utrzymać w czystości kabinę sanitarną z płyty wiórowej.


Dlaczego czyszczenie płyt wiórowych nie jest trudne?

Płyty wiórowe wykorzystywane do produkcji kabin sanitarnych są obustronnie melaminowane lub też zabezpieczane laminatem HPL. Oba rodzaje wykończenia sprawiają, że gotowa powierzchnia jest idealnie gładka i pozbawiona zagłębień, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Co więcej, otrzymana w ten sposób powłoka jest odporna zarówno na częste czyszczenie, jak też działanie większości stosowanych powszechnie środków chemicznych.


Czyszczenie kabiny sanitarnej z płyty wiórowej

Podstawowa pielęgnacja kabin z płyty wiórowej nie powinna stanowić żadnego wyzwania, nawet jeśli nie posiadamy pod ręką specjalistycznych środków czyszczących, takich jak płyny czy mleczka do czyszczenia drewnianych powierzchni. W rzeczywistości wystarczy nam tylko czysta i ciepła woda oraz ściereczka lub miękka gąbka. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to dokładne wykręcenie szmatki, aby nie ściekał z niej nadmiar wody. Dlaczego to tak ważne? W ten sposób nie pozostawimy nieestetycznych smug oraz zminimalizujemy ryzyko niedokładnego wyczyszczenia powierzchni płyty.

Po oczyszczeniu kabiny za pomocą wilgotnej szmatki możemy zająć się osuszaniem umytej powierzchni – do tego celu można użyć popularnych ręczników papierowych lub ściereczek absorbujących wodę.

Co zrobić z uporczywymi zabrudzeniami?

W niektórych przypadkach sama woda może okazać się niewystarczająca. Wówczas do standardowego zestawu czyszczącego, czyli wody oraz szmatki, można dodać delikatny detergent, np. mydło czy nawet proszek do prania. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak stosować środków czyszczących o właściwościach ściernych, ponieważ to najprostszy sposób, aby uszkodzić powłokę ochronną, która zabezpiecza płytę przed działaniem wilgoci.

Ułatwieniem procesu czyszczenia trudno schodzących zanieczyszczeń może być zastosowanie plastikowych czyścików, szczotek nylonowych lub podobnych narzędzi o miękkim wykończeniu.

Na co uważać w czasie porządków?

Odpowiednia pielęgnacja to nie tylko dobry sposób na podniesienie walorów estetycznych kabin sanitarnych, ale również przedłużenie ich żywotności. Przy pracach porządkowych należy jednak zachować ostrożność, ponieważ nawet drobne zarysowanie laminowanej powierzchni może doprowadzić do poważnych następstw. Niewinnie wyglądająca rysa pozwala na przenikanie wilgoci do wnętrza płyty wiórowej, która w kontakcie z wodą zaczyna pęcznieć – w ten sposób zmienia swój kształt i pojawiają się na niej niepożądane wybrzuszenia. W najgorszym przypadku konieczna może być wymiana całej zniszczonej w ten sposób płyty. 

Aby uniknąć tak nieprzyjemnych niespodzianek, zalecamy, aby do czyszczenia nie stosować środków, które zawierają materiały ścierające i szlifujące, np. proszków szorujących. Reguła ta dotyczy też wszelkiego rodzaju wybielaczy oraz substancji barwiących, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że wejdą one w reakcję z powłoką lakierniczą i spowodują jej odbarwienie.

 

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze