Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

przebieralnia

Nowoczesne strefy przebierania i toalety na basenach to zintegrowane, dobrze zaprojektowane i funkcjonalne przestrzenie, w których goście poruszają się bez problemów i mają swobodny dostęp do wszystkich udogodnień. Ważną rolę spełnia w nich wygodna, trwała i odporna na wilgoć zabudowa o spójnym i estetycznym wyglądzie, z której mogą korzystać obok siebie wszyscy goście bez konieczności dzielenia się ze względu na płeć.

Jeszcze do niedawna architekci budynków z basenami publicznymi przeznaczali na przebieralnie niezbyt duże pomieszczenia ze stłoczonymi w środku metalowymi szafkami. Podział na płcie w przebieralniach był wtedy czymś oczywistym i dość dobrze sprawdzał się w obiektach, z których korzystali wyłącznie dorośli. Jednak jeśli na pływalnie przychodziły całe rodziny, albo wycieczki szkolne – powodował zamieszanie. Czy chłopiec w wieku przedszkolnym, którego przyprowadziła matka, mógł przebierać się razem z innymi kobietami? Czy kilkuletnia dziewczynka, którą przyszła z ojcem, powinna zakładać strój w towarzystwie mężczyzn? Czy opiekunki wycieczek mogły na czas przebierania pozostawić chłopców bez nadzoru? Dla wielu użytkowników zaprojektowane w ttradycyjny sposób przebieralnie były poważnym problemem wpływający na komfort korzystania z obiektu, a czasem wręcz uniemożliwiającym wizyty.

Zmiany przyszły razem z nowym typem pływalni - aquaparkami, gdzie rodzinne spędzanie czasu czy wizyty wycieczek stały się czymś oczywistym. Te współczesne obiekty rekreacyjne wymogły zupełnie inną organizację całych stref przebierania i połączonych z nimi sanitariatów.

Szafki basenowe i kabiny do przebierania

Dziś przebieralnie w nowych obiektach z basenami to najczęściej jedna, obszerna przestrzeń wspólna bez podziału dla użytkowników ze względu na płeć czy grupy wiekowe. Mimo to jest ona tak zorganizowana, że zapewnia każdemu intymność w czasie przebierania i mycia. Wymaga to jednak ustawienia zabudowy inaczej niż kiedyś.

Największą cześć strefy przebierania zajmują dziś szafki basenowe. To kompleksowa zabudowa ustawiona rzędami z licznymi zamykanymi przestrzeniami do chowania ubrań i toreb. Najczęściej spotykane są szafki pionowe o szerokości ok. 40 cm z półką i wieszakiem w środku. Innym rozwiązanie jest podwójna przestrzeń podzielona w kształcie litery L, która tworzy w środku przestrzeń do powieszenia ubrań oraz półkę na górze lub na dole. Wzdłuż szafek ciągną się zintegrowane z nimi ławki, które bardzo przydają się podczas zdejmowania i zakładania obuwia oraz wierzchniej odzieży.

Kabiny do przebierania, natryski i toalety

Zakładanie suchego lub zdejmowanie mokrego stroju kąpielowego odbywa się w specjalnych kabinach do przebierania. Dla wielu osób są to intymne czynności, które chcą wykonywać w odosobnieniu. Kabiny te mają najczęściej dwie pary drzwi – jedne od strony korytarza, drugie od strony szafek na ubrania. W związku z tym mogą być także strefą przejściową między tymi przestrzeniami.

Drzwi zamyka się w nich od wewnątrz, a w środku każdego pomieszczenia znajduje się ławka i wieszaki. Przestrzeń ta jest na tyle duża, że może przebywać w niej dorosły z dzieckiem. Układ z przechodnimi kabinami do przebierania połączony ze wspólną strefą z szafkami to dobre rozwiązanie także dla opiekunów wycieczek dzieci i młodzieży, ponieważ mają większą kontrolę nad swoimi podopiecznymi.

Do zorganizowanej w ten sposób głównej sali przylegają sanitariaty – umywalnie i toalety. Strefa z natryskami jest podzielona na przestrzeń wspólną z otwartymi stanowiskami oraz indywidualne kabiny prysznicowe. Powód takiego podziału jest taki sam jak w przebieralniach – zapewnia intymność osobom, które potrzebują więcej prywatności podczas mycia. Natomiast toalety wymagają tradycyjnego rozkładu, czyli zamykanych kabin WC oraz pisuarów dla mężczyzn. Tak zaprojektowana zabudowa w przebieralniach, umywalniach i toaletach na basenach daje wszystkim użytkownikom poczucie komfortu, intymności i bezpieczeństwa.

Zabudowa z laminowanych płyt HPL

Przebieralnie, umywalnie i toalety na basenach to tzw. pomieszczenia mokre, w których stale utrzymuje się podwyższona wilgotność, a ich zabudowa narażona jest na częsty kontakt z wodą. To skrajnie niekorzystne warunki dla wielu materiałów używanych do budowy zwykłych szafek czy kabin. Dlatego w obiektach z basenami stosuje się dziś przede wszystkim zabudowę z laminowanych płyt HPL.

To materiał, który zawiera utwardzalne żywice syntetyczne i dzięki nim jest całkowicie odporny na działanie wody – nie chłonie wilgoci i ma idealnie gładką powierzchnię, dzięki której krople szybko po niej spływają. Łatwo je także utrzymać w czystości, a detergenty nie wpływają na stan warstwy zewnętrznej.

Płyty HPL są lekkie i łatwe w montażu, ale charakteryzują się także bardzo dużą wytrzymałością. Trudno uszkodzić ich powierzchnię i opierają się nawet aktom wandalizmu. Dzięki temu zabudowa z tego materiału utrzymuje się latami w dobrym stanie. Estetyczny wygląd zapewniają im także warstwy ozdobne w intensywnych kolorach, a nawet wzorach, dzięki którym można projektować spójną i atrakcyjnie prezentującą się zabudowę całych przebieralni i toalet na basenach.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze