Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

Zabudowa toalet publicznych

W budynkach publicznych najtrudniejszymi do utrzymania w czystości pomieszczeniami są toalety. Równocześnie obowiązują dla nich rygorystyczne przepisy higieniczne, których bezwzględnie należy przestrzegać. Warto zastanowić się, jakie materiały wykorzystać na stworzenie zabudowy umywalni i ubikacji, aby ich mycie i sprzątanie było łatwe oraz zabierało jak najmniej czasu.

Zabudowę toalet publicznych tworzą przede wszystkim kabiny WC, przegrody między pisuarami i blaty wokół umywalek. Razem z podłogami i zmywalnymi ścianami muszą być utrzymane stale w czystości. W budynkach o szczególnie intensywnym ruchu – takich jak galerie handlowe czy w kinowe multipleksy – oznacza to prowadzenie serwisu bieżącego w trakcie dnia, sprzątanie zasadnicze po zamknięciu lub przed otwarciem obiektu oraz gruntowne czyszczenie wszystkich powierzchni raz na pewien okres. Niektóre z tych czynności trzeba prowadzić nawet w trakcie funkcjonowania obiektów, tak jest np. na czynnych całą dobę dworcach. Dlatego ważne jest zaprojektowanie zabudowy oraz wybranie odpowiednich materiałów w ten sposób, aby zabiegi higieniczne zabierały jak najmniej czasu.

Tradycyjne ścianki działowe i blaty

Tradycyjne zabudowy w toaletach publicznych wymagają stawiania solidnych ścinek działowych z płyt gipsowo-kartonowych, płyt wiórowych lub nawet konstrukcji z cegieł. Ważne jest użycie odpowiednich materiałów oraz pokrycie ich szczelną warstwą ochronną. Najczęściej stosuje się specjalistyczne farby odporne na działanie wilgoci i ataki pleśni -  akrylowe, silikonowe, satynowe czy lateksowe.

Pomalowane w ten sposób powierzchnie łatwo się zmywa i utrzymuje w czystości. Niestety farby z czasem się łuszczą i odpadają, a na nierównych ścianach nie ukrywają one mankamentów widocznych gołym okiem. Taka izolacja wymaga także co pewien czas odnowienia i położenia nowej warstwy.

Trwalszą ochronę zapewniają płytki ceramiczne doklejane do ścianek czy blatów. Podczas montażu należy koniecznie stosować fugi wodoodporne do wypełniania przestrzeni między kafelkami. Zaletą płytek jest ich bardzo szeroki wybór, który umożliwia tworzenie niezwykle ciekawych aranżacji. Natomiast ich wadami jest nie najlepsza odporność na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym na czyszczenie powierzchni z kafelkami należy poświęcić więcej uwagi i czasu. Niewielkie zabrudzenia i drobnoustroje lubią gromadzić się w rowkach z fugami, więc raz na jakiś czas należy solidnie je wyczyścić i zdezynfekować. 

Nowoczesne zabudowy toalet publicznych z płyt HPL

Obecnie w nowocześnie urządzonych toaletach w budynkach publicznych najczęściej spotyka się zabudowy z płyt HPL. To laminat o idealnie gładkiej powierzchni, dzięki czemu mycie jest łatwiejsze niż w przypadku innych materiałów. Pod tym względem jest bezwzględnie lepszy od ścianek malowanych farbami izolacyjnymi. Porównać go można natomiast z płytkami ceramicznymi, choć zabudowę z taką powierzchnią myje się trudniej ze względu na fugi.

Do codziennego mycia blatów HPL czy wykonanych z tego materiału kabin wystarcza przetarcie zwilżoną ściereczką. Większe zabrudzenia można usuwać detergentami – laminaty nie wchodzą w reakcje z podstawowymi środkami czystości. Niewskazane jest tylko stosowanie silnych preparatów zawierających kwasy i ich pochodne, takich jak środki do czyszczenia metali, do usuwania kamienia z muszli klozetowych czy do zabrudzeń w piekarnikach. Trudniejsze skazy np. napisy i graffiti można zmyć zwykłymi rozpuszczalnikami budowlanymi – one również nie szkodzą powierzchni płyt HPL.

Wielką zaletą zabudowy z laminatu jest łatwość jej montażu. Płyty są lekkie, wytrzymałe i bez problemy można je modelować zwykłymi narzędziami. Umożliwia to budowanie kabin z otwartą przestrzenią przy podłodze. Konstrukcja jest wtedy oparta na stopkach, ale możliwe jest nawet podwieszenie całości do sufitu. Takie rozwiązanie ma ogromne znaczenie dla szybkości czyszczenia podłóg. Bez problemu można wtedy operować miotłą czy mopem po całej powierzchni, a zanieczyszczenia i drobnoustroje nie gromadzą się na styku ścianek z podłożem.

Dodatkowo zabudowa toalet z płyt HPL jest niezwykle odporna na uszkodzenia. To zaleta głównego składnika jej masy – termoutwardzalnych żywic syntetycznych. Po zastygnięciu tworzą one bardzo mocne i wytrzymałe wiązania. Dzięki temu laminaty, choć mają najczęściej grubość zaledwie kilkunastu milimetrów, są w stanie oprzeć się nawet aktom wandalizmu. Swoje właściwości i zwartość zachowują przez dziesiątki lat.

Obok zabudowy z płyt HPL można również użyć do izolacji ścian nośnych w toaletach okładziny z laminatu. Są cienkie, odporne i dobrze przylegają do każdej powierzchni. Umożliwia to niebanalne zaaranżowanie całego pomieszczenia w jednorodnym stylu – do wybory jest szeroka paleta barw materiałów z HPL. Okładziny są równie łatwe w czyszczeniu jak płyty.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze