Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

przebieralnia w sklepie

Przebieralnie to niezbędny i ważny element wyposażenia w każdym sklepie odzieżowym. Aranżacja kabin wpływa na opinie klientów o placówce i pomaga zachęcić ich do dokonywania zakupów. Dlatego podczas urządzania przestrzeni handlowej należy poświęcić im nie mniej uwagi niż organizacji samej ekspozycji ubrań. Warto, aby projektanci dopasowali wygląd stanowisk do stylu i wystroju całego sklepu.

Ubrania w sklepie odzieżowym muszą być atrakcyjnie prezentowane, aby klienci mogli swobodnie oglądać i wybierać części garderoby, które ich interesują. Jednak rzadko zakupy dokonywane są bez przymierzenia i sprawdzenia, jak ciuchy leżą na osobie, która wybrała je do sprawdzenia. Większość decyzji zakupowych podejmowana jest więc w kabinach do przymierzania i w pewnym stopniu zależą one od tego, jak te miejsca są urządzone. Dlatego doświadczeni sprzedawcy przywiązują duże znaczenie do aranżacji tej części sklepu.

Rodzaje zabudowy kabin do przebierania

Warunki w małych sklepach z ubraniami często nie pozostawiają zbyt wiele pola do popisu dla projektantów wnętrz. Ciasna przestrzeń powierzchni handlowej wymusza ustawienie kabiny najczęściej w rogu głównej sali. Mimo trudnych warunków właściciele powinni zadbać, aby wnętrza takich przebieralni nie było zbyt ciasne, a wystrój zewnętrzny pasował do reszty sklepu. Więcej pola do popisu mają duże placówki np. w centrach handlowych. Tam można w pełni zadbać o komfort klientów, zarówno pod względem ilości stanowisk, jak i ich aranżacji. To właśnie m.in. dobre warunki do przymierzania decydują o popularności i dużej sprzedaży w tych sklepach.

Ze względu na rodzaj zabudowy i sposób ustawienia kabin do przebierania dzielimy je na:

  • przyścienne – mogą być zbudowane z dwóch ścian bocznych i jednej wejściowej z drzwiami lub kotarą, natomiast tylna zabudowa nie jest konieczna i może stanowić ją konstrukcyjna ściana budynku;

  • narożne – to układ składający się zaledwie z dwóch ścianek ustawionych w narożniku przestrzeni sklepowej, przy czym jedna z nich ma wbudowane drzwi lub wejście jest zasłaniane kotarą;

  • wolnostojące – to pojedyncza kabina lub ich grupa ustawiona na środku przestrzeni sklepowej i zabudowana ze wszystkich stron, jednak taki układ zabudowy wymaga szczególnie atrakcyjnej aranżacji wyeksponowanej w ten sposób konstrukcji;

  • szeregowe – kabiny w tym układzie ustawione są jedna obok drugiej z wyjściami na tę samą stronę, często zabudowany jest także prowadzący do nich korytarz, który może być zakończony dużym lustrem.

Zasady projektowania przebieralni

Projektując przebieralnie w sklepach odzieżowych najczęściej zwraca się główną uwagę na ich wymiary i liczbę kabin. Gdy stanowisk będzie zbyt mało, to ustawią się przed nimi kolejki klientów – to bardzo zły znak, ponieważ część gości na taki widok z pewnością zrezygnuje z zakupów. Natomiast zbyt dużo kabin niepotrzebnie zabiera miejsce na eksponowanie ubrań. Każdy właściciel sklepu musi samodzielnie rozstrzygnąć ten problem, jednak dla ułatwienia ewentualnej korekty warto wykonać zabudowę z lekkich materiałów, tak aby łatwo można było w przyszłości dostawić nowe kabiny lub rozebrać część z nich. Dlatego dobrym pomysłem będzie wykonanie konstrukcji przebieralni z płyt HPL – lekkiego i wytrzymałego materiału, prostego w montażu i demontażu. W sklepach często można spotkać także ścianki działowe i blaty z HPL.

Środek kabiny powinien umożliwiać swobodne obracanie i schylanie się oraz pozostawiać miejsce na rzeczy osobiste i odwieszane ubrania. Przyjmuje się, że minimalna szerokość tej przestrzeni musi wynosić około 100 cm, a głębokość – 120 cm. Dla lepszego komfortu warto jednak nieco powiększyć te wymiary, choć w sklepach o małej powierzchni może być to niemożliwe. Wysokość zabudowy powinna sięgać około 200 cm, ale przy podłodze można pozostawić przestrzeń niezabudowaną. Konstrukcja będzie się wtedy opierać na cienkich nóżkach o długości minimum 15 cm. Takie rozwiązanie ułatwia mycie podłogi i utrzymanie czystości w przebieraniach.

Najlepszym sposobem zamykania kabin są drzwi z prostą blokadą od wewnątrz. Takie rozwiązanie zapewnia klientom intymność i poczucie bezpieczeństwa, co ma wpływ na ich samopoczucie, a w konsekwencji wpływa na gotowość do zakupów. Można także oddzielać wnętrze od strefy wspólnej poprzez zasuwanie kotary – to rozwiązanie sprawdza się najlepiej przy kabinach o minimalnych wymiarach. Jeśli jednak przebieralnie mogą być nieco większe, to polecamy stosowanie zamykanych drzwi.

Wyposażenie kabin do przebierania

Komfort klientów wymaga zadbania jeszcze o kilka szczegółów w wyposażeniu kabin. Do niezbędnych akcesoriów w każdej przebieralni należą:

  • lustro – najczęściej powinno mieć takie rozmiary, aby odbicie obejmowało całą sylwetkę, możliwe jest jednak rozwiązanie, gdy są one mniejsze, ale w takim wypadku zwierciadło dużych rozmiarów musi być umieszczone w przestrzeni wspólnej;

  • siedzenie – może to być krzesło lub taboret wstawiane do środka, ale bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wyposażenie kabiny w ławeczkę montowaną na stałe;

  • wieszaki – to na nich klienci zawieszają zdejmowane części garderoby i rzeczy do przymierzenia, najczęściej są to haczyki mocowane do ścianek przebieralni;

  • oświetlenie – musi być mocne i padać w ten sposób, aby nie powstawał cień, w kabinach bez górnej zabudowanej światło może pochodzić z ogólnej instalacji sklepu.

Materiał do budowy kabin – płyty HPL

Doskonały materiałem do budowy przebieralni w sklepach odzieżowych są płyty HPL. To lekki laminat wykonany z termoutwardzalnych żywic syntetycznych. Jest bardo wytrzymały i trwały, a do budowy ścianek kabin wystarczają elementy o grubości zaledwie kilkunastu milimetrów. Łatwo utrzymuje się go w czystości, ponieważ jest odporny na działanie detergentów i ma idealnie gładką powierzchnię.

Ze względu na swoje walory dekoracyjne świetnie nadaje się do sklepów odzieżowych, którym zależy na atrakcyjnej aranżacji wnętrz. Płyty dostępne są w pełnej gamie kolorów, ale można zamawiać je także z indywidualnymi wzorami czy napisami. Architekci wnętrz potrafią im nadawać bardzo ciekawy wygląd. Z tego samego materiału można wykonywać także przebieralnie w obiektach sportowych czy zakładach pracy oraz zabudowę w pomieszczeniach sanitarnych budynków publicznych. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Firma Sanipol specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu zabudowy z lekkich płyt HPL.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze