Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

Toalety na stadionach piłkarskich 

Stadiony piłkarskie są obiektami, na których w jednym momencie – czy to podczas meczu, czy koncertu bądź innego wydarzenia kulturalnego – może przebywać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Nie dziwi więc, że toalety są jednym z największych wyzwań dla projektantów tego typu budynków.

Stadionowe toalety coraz lepsze (choć z pewnymi wyjątkami)

Jeszcze kilkanaście lat temu konieczność pójścia „za potrzebą” na większości polskich stadionów piłkarskich nie należała do przyjemnych doświadczeń. Jak wynika z projektu badawczego „Toalety na stadionach piłkarskich” zrealizowanego w 2010 roku przez TNS OBOP, zarządcy obiektów i stowarzyszenia kibiców poszczególnych klubów nieszczególnie interesowały się tą kwestią. Rezultaty były opłakane – na większości stadionów istniało ledwie kilka toalet stacjonarnych, które były najczęściej zlokalizowane w budynkach przy stadionie. Widok kibiców załatwiających swoje potrzeby na otwartej przestrzeni nie był wcale tak rzadkim widokiem. Sytuacja polepszyła się nieco w wyniku konieczności dostosowania stadionów do wymogów europejskich i międzynarodowych rozgrywek oraz nowelizacji polskiego prawa o imprezach masowych. W wyniku oszczędności stadiony były najczęściej wyposażane w toalety przenośne, czyli tak zwane toi toie, które trudno uznać za coś więcej niż rozwiązanie prowizoryczne.

Wiele zmieniło się na lepsze dzięki odbywającym się w naszym kraju Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej 2012. Zmodernizowane oraz nowopowstałe stadiony, takie jak Stadion Narodowy w Warszawie, wyposażono w nowoczesne, stacjonarne kabiny WC, spełniające współczesne standardy. Również wiele zarządców obiektów w tych miastach, w których nie odbywały się mecze wspomnianego turnieju, zdecydowało się na budowę bardziej komfortowych toalet, by administrowane przez nich stadiony nie odbiegały pod tym względem od nowocześniejszych konstrukcji.

Na stadionach w innych państwach sytuacja wygląda oczywiście różnie, jednak nawet w przypadku najważniejszych imprez nie zawsze udaje się ustrzec przed poważnymi uchybieniami, przynajmniej z punktu widzenia polskiego kibica. Przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej 2018 organizowanymi przez Rosję internet obiegły zdjęcia toalet na stadionie w Wołgogradzie. Nie dość, że poszczególne kompakty WC nie znalazły się w oddzielnych kabinach, to nie zostały nawet przedzielone żadną ścianką.

Wyzwania związane z toaletami na stadionach piłkarskich

Jak wspomnieliśmy we wstępie, podczas meczu czy koncertu na stadionie znajdują się tysiące osób – nie tylko publiczność, ale też komentatorzy, dziennikarze, piłkarze czy muzycy, a także wszelkie osoby obsługujące wydarzenie: ochroniarze czy pracownicy gastronomii. Wszyscy oni muszą od czasu do czasu skorzystać z toalety, dlatego na stadionie powinno znajdować się odpowiednio dużo kabin. Jeśli chodzi o toalety męskie, popularnym rozwiązaniem są pisuary, które dla zapewnienia większej prywatności mogą być oddzielone przegrodami pisuarowymi. W przypadku naprawdę dużych wydarzeń mogą być dostawiane wspomniane wyżej toi toie.

Należy też pamiętać, że na stadionowych eventach, a zwłaszcza meczach, pojawiają się różni ludzie – niektórzy w wyniku siedzącej w nich frustracji po przegranej dopingowanej przez nich drużyny postanawiają „wyżyć się” na toaletach. Z tego względu najlepszym wyborem będą kabiny WC wykonane z trwałego i wytrzymałego materiału, takiego jak płyta HPL. Jeśli zostaną uszkodzone przez krewkiego fana, mogą zostać tanio i szybko naprawione. Są także łatwe w czyszczeniu, gdyż do ich pielęgnacji wystarcza miękka ścierka oraz woda, ewentualnie środek czyszczący bez dodatków ściernych.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze