Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

Pisuary w Amsterdamie

W wielu polskich miastach znalezienie toalety publicznej graniczy z cudem. W razie naglącej potrzeby często trzeba odwiedzić centrum handlowe czy próbować swoich sił w restauracji. Oczywiście sytuacja taka ma miejsce nie tylko w naszym kraju. Z podobnym problemem borykał się Amsterdam. Borykał się, bo władze tego miasta postanowiły go rozwiązać. I to w dość osobliwy sposób.

Spiralne pisuary lekarstwem na publiczne oddawanie moczu

Centrum stolicy Holandii przecina sieć kanałów. Nie dziwne więc, że panowie często załatwiali swoje potrzeby (a niektórzy, pomimo groźby mandatu, nadal to robią) właśnie do nich. Stwarza to jednak kilka problemów. Po pierwsze, zanieczyszcza wodę. Po drugie, widok innej osoby publicznie oddającej mocz nie jest zbyt przyjemny. Po trzecie, zdarzało się, że pijani albo nieostrożni mężczyźni wpadali do kanałów, co kończyło się tragicznie. Czasami zamiast kanałów „ofiarami” stawały się zabytki, których w mieście nie brakuje.

Dziś w centrum Amsterdamu co krok można natknąć się na charakterystyczne zielone pisuary zwane po niderlandzku plaskrul. Właściwy pisuar otoczony jest zielonym kawałkiem metalu uformowanym w kształcie spirali. Nie sięga on chodnika, a jego górna część jest perforowana, więc osoba załatwiająca potrzebę może obserwować, co dzieje się na ulicy (a osoby przechodzące obok, co dzieje się w środku – coś za coś). Plaskrul podłączone są do kanalizacji i czyszczone wodą z kanałów. Występują w wersji pojedynczej i podwójnej, a niektóre są dodatkowo wyposażone w dach.

Pisuary spod ziemi oraz wypełnione konopiami

Plaskrul to niejedyne nietypowe pisuary, z którymi można spotkać się w centrum stolicy Niderlandów. Chyba jeszcze dziwniejsze są wysuwane pisuary produkowane przez firmę UriLift. Za dnia znajdują się w ziemi, przypominając studzienki kanalizacyjne. Bez problemu mogą po nich przechodzić ludzie i przejeżdżać samochody. Nocą, gdy centrum miasta tętni życiem, wyjeżdżają na powierzchnię. Co więcej, zapewniają znacznie większą prywatność niż dotychczasowe pisuary, podobnie jak toalety publiczne wyposażone w przegrody pisuarowe. UriLift produkowane są również w wersji dla kobiet – z zamykanymi drzwiami.

Problem „dzikiego sikania” na ulicy nadal jednak występuje, więc w ostatnim czasie na ulicach Amsterdamu pojawiły się GreenPees, czyli ekologiczne pisuary wypełnione… konopiami. Pozwalają ograniczyć nieprzyjemne zapachy, jednak to nie wszystko. Po opróżnieniu pisuaru mieszanka moczu i konopi wykorzystywana jest do produkcji naturalnych nawozów, które używane są w miejskich parkach i ogrodach. Przyjemne z pożytecznym. Program pilotażowy okazał się sukcesem – po zainstalowaniu kilku GreenPees na jednej z amsterdamskich ulic odnotowano prawie 50-procentowy spadek liczby osób oddających mocz publicznie – więc na ulicach stolicy Holandii pojawiło się więcej zielonych pisuarów.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze