Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

kabiny WC

Wysoka wilgotność niekorzystnie oddziałuje na wiele materiałów, z których wykonane są elementy wyposażenia pomieszczeń. Dlatego ze szczególną uwagą należy planować zabudowę, tam gdzie woda czy para wodna są stale obecne, a nawet wentylacja oraz częste wycieranie nie są w stanie ich skutecznie usunąć. Wodoodporne ścianki działowe czy meble z laminowanych płyt HPL są dobrą receptą na wykonanie trwałej zabudowy w takich miejscach.

Wilgotność w powietrzu to niezbędny element otoczenia i jest ona stale obecna w każdej części budynku. Jednak szczególną uwagę należy zwracać na zagrożenia, które powoduje para wodna, gdy jej poziom przekracza normę. Tak dzieje się w tzw. pomieszczeniach mokrych wyposażonych w instalacje z kranami czy prysznicami. Oprócz domowych kuchni czy łazienek podwyższona wilgotność utrzymuje się np. w zmywalniach naczyń, pomieszczeniach przybasenowych, publicznych sanitariatach oraz pralniach i suszarniach. Podobne warunki panują także w gabinetach w przychodniach, szpitalach czy sanatoriach, w których stosowane są zabiegi fizjoterapii i fizykoterapii z wykorzystaniem wody.

Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna, zwłaszcza gdy w miejscach tych znajduje się tradycyjna zabudowa murowana czy wykonana z materiałów drewnianych lub drewnopochodnych. Jej elementy narażone są na szybkie niszczenie w skutek obniżania wytrzymałości, gnicia oraz ataków drobnoustrojów takich jak grzyby czy pleśnie. Dlatego wymaga ona konserwacji i zabezpieczeń – trzeba ją malować impregnatami, izolować dodatkowo warstwami ochronnymi itp. To wszystko wymaga dodatkowej pracy, materiałów i podnosi koszty utrzymania budynku.

Niekonstrukcyjne ścianki działowe

Ścianki działowe to niekonstrukcyjne elementy zabudowy pomieszczeń. Nie muszą przenosić obciążeń wewnątrz budynku, dlatego wykonywane są najczęściej z materiałów lekkich i można je stawiać praktycznie wszędzie. Nie muszą one nawet tworzyć mniejszych pomieszczeń zamkniętych – wystarczy, że wydzielają powierzchnie. Tworzą w ten sposób np. pojedyncze stanowiska pracy przy biurkach, a przegrody pisuarowe wygradzają przestrzenie między urządzeniami sanitarnymi w toaletach publicznych.

Jeszcze niedawno najczęściej wykonywało się je z tradycyjnych materiałów budowalnych: płyt gipsowo-kartonowych, a nawet z cegieł, jednak w ostatnich latach w wielu miejscach popularniejsze stały się łatwe w montażu i demontażu płyty z laminatów. Nie dość, że tworzą one bardzo estetyczną i funkcjonalną zabudowę, to okazały się także materiałami bardzo trwałymi. Dobrze sprawdzają się w skrajnie trudnych warunkach np. w pomieszczeniach mokrych czy nawet w miejscach stale wystawionych na działalność szkodliwych warunkach atmosferycznych.

Wodoodporne systemy ścianek działowych

Doskonałym materiałem do stawiania wodoodpornych systemów ścianek działowych okazały się płyty HPL. To nowoczesny materiał, który otrzymuje się w wyniku prasowania pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze celulozy wymieszanej z utwardzalnymi żywicami syntetycznymi. W wyniku tego procesu powstają bardzo wytrzymałe, a zarazem lekkie płyty. Są one łatwe w montażu i dlatego chętnie wykorzystywane są do stawiania ścianek działowych.

Najważniejszą ich zaletą, która doskonale sprawdza się w pomieszczeniach wilgotnych, jest ich całkowita wodoodporność. Warstwa laminatu nie chłonie wody, a przy okazji jest idealnie gładka i pozbawiona porów, więc każda kropla szybko spływa po jej powierzchniach. Dzięki tym właściwościom nawet brud nie przyczepia się do nich mocno i łatwo można go stamtąd usunąć, a mikroorganizmy nie mogą się rozwijać na takim podłożu. Zresztą płyty z żywic syntetycznych są bardzo łatwe do czyszczenia detergentami, a przy tym same nie wchodzą w reakcję ze środkami czystości, które je zawierają.

Wielką zaletą płyt HPL jest ich estetyczny wygląd – można im nadać dowolny kolor, a nawet ozdobić wzorami. To zaleta warstwy papieru ozdobnego zatopionego tuż po powierzchnią przezroczystej żywicy. Dlatego chętnie wybierają ten materiał administratorzy budynków, którzy chcą nadać spójny charakter np. pomieszczeń toalet publicznych. Możliwe jest więc wykonanie w tym samym stylu ścianek oddzielających pisuary, konstrukcje kabin sanitarnych i blatów pod zlewy.

Płyty HPL są niezwykle odporne – ich kolory nie blakną z czasem i trudno je uszkodzić. Dają sobie radę nawet z aktami wandalizmu. Przez lata zachowują świeży wygląd, a wykonana z nich zabudowa prezentuje się estetycznie.

 

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze