Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

płyta wiórowa 

Lekka zabudowa np. w toaletach, umywalniach czy szatniach bardzo często wykonywana jest z płyt wiórowych lub laminatu HPL. To materiały łatwe w montażu i nie wymagające tyle pracy, ile np. płyty gipsowo-kartonowe. Administratorzy budynków publicznych coraz chętniej zamawiają wykonanie z tych tworzyw szafek ubraniowych, kabin toaletowych czy blatów pod umywalki. Poznaj zalety uniwersalnych materiałów budowlanych.

Lekka zabudowa nie musi spełniać budowlanych funkcji nośnych – jej podstawowe zadanie to wyznaczanie przestrzeni pod odpowiednie funkcje w pomieszczeniach. W tej technice stawia się np. pełne ścianki działowe lub kabiny z otwartą górą czy niezabudowaną częścią przy podłodze, jak np. zabudowa WC. Najczęściej wykorzystuje się do tych zadań gotowe płyty budowlane, które okazały się doskonałym i łatwym w montażu tworzywem. Można z nich także wykonać meble, czy obudować instalacje i zaaranżować w ten sposób spójną aranżację wnętrza w toaletach, umywalniach czy szatniach w budynkach publicznych.

Płyty wiórowe

Ogólnie dostępne płyty wiórowe to materiał drewnopochodny. Są one wytwarzane z suchych wiórów drzewnych klejonych i prasowanych pod dużym ciśnieniem oraz w wysokiej temperaturze. Producenci oferują produkty o znormalizowanych wymiarach i różnych grubościach, które łatwo można potem przycinać i montować. Są wykorzystywane do różnych celów – od budowy mebli po konstrukcje budowlane domów.

Płyty wiórowe wymagają jednak zabezpieczenia przed wodą i wilgocią. Jednym ze sposobów zabezpieczenia jest izolowanie ich powierzchni od zewnątrz dodatkowymi materiałami. Można zrobić to nakładając lakier czy odpowiednie farby, albo stosując warstwy forniru, foli PVC czy okleiny z laminatu HPL. Są również dobrym podkładem pod płytki ceramiczne. Dodana w ten sposób warstwa zewnętrzna jest równocześnie dekoracją ścianki.

Płyta HPL

Laminowane płyty HPL są wytwarzane z termoutwardzalnych żywic syntetycznych, które spajają wiele warstw papieru. Już producenci płyt wiórowych zaczęli doceniać właściwości żywic i zaczęli stosować je zamiast klei, ponieważ nie tylko bardzo mocno wiążą składniki, ale jeszcze mają właściwości wodoodporne. To ze względu na tę zaletę w płytach HPL stanowią one główny ich składnik.

Tworząca je masa w procesie produkcji jest formowania pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Podczas zastygania żywice tworzą niezwykle silne wiązania, które nadają płytom bardzo dużą wytrzymałość i odporność. Oferowane produkty mają atrakcyjny wygląd – żywica jest przezroczysta, więc doskonale widać zatopioną pod nią zewnętrzną warstwę papieru. Najczęściej są one jednokolorowe, a barwę można wybrać z szerokiej palety RAL, ale jako ozdoby spotyka się także oryginalne wzory lub napisy.

Zalety i wady płyt wiórowych

Płyty wiórowe okazały się świetnym materiałem do lekkiej zabudowy. Nie są ciężkie i łatwo się je transportuje. Są bardzo proste w obróbce przy użyciu zwykłych narzędzi monterskich. Można przycinać je w warsztacie lub w miejscu stawiania zabudowy. Mają dość dobre właściwości izolacyjne – akustyczne i termiczne. Ich koszt jest stosunkowo niewielki, a jeśli dodać do tego jeszcze szybki montaż, to zastosowanie tych tworzyw może przynieść sporo oszczędności.

Mają jednak ograniczoną wytrzymałość i krótszą żywotność w porównaniu z litym drewnem. Nie są także odporne na wilgoć – nawet zastosowanie warstw izolacyjnych nie daje pełnej ochrony przed szkodliwym działaniem wody.

Właściwości płyt HPL

Płyty HPL są całkowicie wodoodporne i zachowują swoje właściwości nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Mają idealnie gładką powierzchnię, dzięki czemu krople nie zatrzymują się na niej i szybko spływają. Trudniej przylegają do niej także zabrudzenia, więc usuwanie ich jest łatwiejsze niż z innych materiałów. Przy tym są odporne na detergenty oraz inne środki czystości, które nie niszczą ich powierzchni w trakcie częstego mycia.

Żywice syntetyczne nadają im bardzo dużą wytrzymałość, którą zachowują przez lata. Niezwykle trudno uszkodzić je mechanicznie, mimo że płyty HPL są cieńsze od innych materiałów. Łatwo poddają się obróbce zwykłymi narzędziami stolarskimi i monterskimi.

Zastosowanie płyt wiórowych i laminatów

Płyty wiórowe i HPL doskonale nadają się do tworzenia lekkiej zabudowy w pomieszczeniach o dużej intensywności ruchu. Tworzą solidne, trwałe ścianki kabin WC czy montowanych do ścian przegród między pisuarami. Nadają się także do wykonania blatów pod umywalkami, ale płyty wiórowe muszą być dodatkowo od zewnątrz bardzo dobrze zaizolowane np. płytkami ceramicznymi lub wodoszczelnymi okleinami. Świetnie za to sprawdzają się jako materiał na meble, a odpowiedni fornir może nadać im atrakcyjny wygląd.

Jednak do zabudowy lekkiej w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności nadają się tylko płyty HPL. Bez obaw można z nich konstruować nawet kabiny natryskowe czy szafki basenowe. Woda przez lata nie naruszy  ich struktury. Laminaty nie muszą być oklejane innymi warstwami – same wyglądają atrakcyjnie i nie potrzebują lepszej izolacji.

Laminaty HPL są materiałami o wyjątkowej wytrzymałości i trwałości, więc warto je stosować w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia i zniszczenia np. na dworcach czy w obiektach sportowych. Opierają się nawet aktom wandalizmu.

 

 

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze