Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

Szatnie sportowe przy szkolnych salach gimnastycznych, klubach fitness czy siłowniach powinny być urządzane w sposób prosty i funkcjonalny, a przy tym wyglądać estetycznie. Nowoczesne zabudowy składające się przede wszystkim z szafek i połączonych z nimi ławek w minimalnym stopniu zajmują przestrzeń pomieszczenia, a mimo to tworzą komfortowe warunki do przebierania. Wykorzystanie płyt HPL powoduje, że są one również niezwykle wytrzymałe.

Każdy obiekt sportowy lub przeznaczony do ćwiczeń fizycznych musi mieć odpowiednio urządzone zaplecze. Niezbędnym uzupełnieniem sali do treningów są przede wszystkim toalety i przebieralnie. Sprawą o podstawowej wadze jest właściwe urządzenie szatni sportowej, tak aby grupa osób korzystająca równocześnie z tego miejsca, mogła w przyjaznych warunkach przebrać się w stroje sportowe oraz zostawić ubrania i pozostałe rzeczy w bezpiecznym miejscu.

Tradycyjne obiekty dysponują przynajmniej dwoma takimi pomieszczeniami. Wynika to z dominujące kiedyś zasady, która mówiła, że rywalizujące drużyny powinny przebierać się oddzielnie. Przy okazji utrwalała ona podział na przebieralnie dla kobiet i mężczyzn. W nowoczesnych obiektach jednak spotyka się coraz częściej wspólną szatnię z indywidualnymi kabinami do przebierania. Takie rozwiązanie przyjęło się zwłaszcza na basenach.

Sposób zabudowy szatni sportowej

W obu tych przypadkach zabudowę szatni sportowej tworzy system połączonych konstrukcji, których podstawowym modułem jest pojedyncza szafka na ubrania połączona z ławeczką. Ustawia się je jedna obok drugiej pod ścianami lub tworzy z nich wolnostojące rzędy. To najbardziej ekonomiczne rozwiązania pozwalające w dobrych warunkach przebierać się grupom w ograniczonej przestrzeni.

Szafki powinny mieć około 40 cm szerokości i mniej więcej tyle głębokości. W obiektach komercyjnych ich wysokość może wynosić ok. 180 cm, tak aby swobodnie zmieściły się w nich wszystkie rzeczy osobiste łącznie z wierzchnimi ubraniami zimowymi. W szkolnych przebieralniach przy salach gimnastycznych nie muszą one być jednak aż tak wysokie, bo uczniowie swoje płaszcze i kurtki zostawiają w szatniach ogólnych. Dlatego w takich placówkach można podzielić duże główne komory szafek na mniejsze przestrzenie.

Obecnie w obiektach sportowych najczęściej ustawia się szafki wyposażone w drzwiczki zamykane autonomicznymi zamkami – na kluczyk lub poprzez impuls elektryczny. Użytkownicy są wtedy spokojni o bezpieczeństwo pozostawionych rzeczy. Natomiast wnętrze komory musi mieć zamontowane przynajmniej haczykowate wieszaczki na ubrania, choć można dodać w środku umieścić również półeczką.

Szafki z płyt HPL

Niezwykle istotną sprawą do rozstrzygnięcia jest wybór materiału, z którego wykonana jest zabudowa. Jeszcze niedawno dominowały szafki metalowe, dziś są już one bardzo rzadko spotykane. Wyparły je płyty HPL wykonane z niezwykle twardego laminatu. Okazał się on doskonałym materiałem do wykonania całego systemu zabudowy szatni sportowych. Jest przede wszystkim bardzo wytrzymały – wykonane z niego szafki HPL są odporne na zniszczenia, opierają się nawet aktom wandalizmu. Łatwo się je także myje, ponieważ ich powierzchnia jest idealnie gładka i zupełnie nie chłonie wody, szybko więc usuwa się z nich zabrudzenia zwykłymi detergentami, a nawet samą wodą.

Przy okazji jest to materiał dość lekki i bardzo łatwy w montażu. Do obróbki wystarczają zwykłe narzędzia monterskie, co ułatwia prace przy składaniu czy rozkładaniu konstrukcji lub przy dobudowywaniu kolejnych modułów. Z laminatu HPL wykonuje się także ławeczki dołączone do głównego stelaża – są trwalsze niż te wykonane z drewna.

Zabudowa HPL jest także bardzo atrakcyjna z wyglądu. Płyty mają kolorowe powierzchnie zewnętrzne, a dostępna paleta barw jest w zasadzie nieograniczona. Można nawet zamawiać materiały ozdobione wzorami lub napisami. To powoduje, że ich aranżacje bywają bardzo estetyczne, oryginalne i przyciągające uwagę.

Otoczenie szatni sportowej

W najbliższym otoczeniu szatni sportowej mus być urządzona także umywalnie oraz toalety. W dużych obiektach są to pomieszczenia z wieloma stanowiskami, a ich kabiny, blaty i ścianki działowe są obecnie wykonywana najczęściej także z płyt HPL. Lekka zabudowa WC z laminatu pozwala na budowanie konstrukcji opartych na stopkach z pozostawioną wolną przestrzenią przy ziemi (minimum 15 cm). Pozwala to na szybkie mycie i wycieranie podłóg, dzięki czemu łatwiej utrzymuje się higienę w tych pomieszczeniach.

Ponieważ zabudowę szatni sportowych oraz umywalni i toalet można wykonać z tego samego materiału, pozwala to na zaaranżowanie tych pomieszczeń w podobnym stylu. Daje także możliwość architektom wnętrz estetycznego i spójnego zaprojektowania przestrzeni w dużych budynkach publicznych. Wykorzystanie tych samych materiałów obniża koszty inwestycji i utrzymania.

Projektując przebieralnie i pomieszczenia sanitarne w obiektach sportowych należy także pamiętać o potrzebach osób niepełnosprawnych. Oznacza to przede wszystkim usuwanie barier na ich drodze, czyli likwidowanie progów, ewentualnie budowanie podjazdów. Drzwi do pomieszczeń, z których korzystają osoby poruszające się na wózkach, powinny być szersze, aby mogli przez nie bez problemu przejechać. Szerokość prześwitu powinna wynosić minimum 90 cm. Kabiny muszą także mieć w środku odpowiednią przestrzeń do manewrowania wózkami – to kwadrat o bokach 150 cm.

Zapraszamy do korzystania z usług firmy Sanipol, mamy wieloletnie doświadczenie w realizacji zabudowy w szatniach, toaletach czy umywalniach w dużych i małych obiektach. Sami projektujemy wszystkie elementy lub realizujemy gotowe plany. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze