Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

 umywalka WC

Płyty HPL są najczęściej wykorzystywanym materiałem do konstruowania blatów z umywalkami w toaletach publicznych, ale na takie rozwiązania decyduje się coraz więcej osób prywatnych, urządzających łazienki w swoich prywatnych domach. Pozwalają one na stworzenie estetycznie wyglądającej i funkcjonalnej zabudowy w tych pomieszczeniach, a przy tym nadają się do montowania każdego rodzaju zlewu.

Trwałe i wodoodporne laminaty, czyli płyty HPL, to nowoczesny materiał wykorzystywany do konstruowania zabudowy w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności lub w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą. Ich doskonałe właściwości powodują, że nawet po wielu latach funkcjonowania w niekorzystnych warunkach utrzymują swoje zalety, a przy tym nie tracą nic z pierwotnego wyglądu. Dlatego tak chętnie są wykorzystywane do budowania z nich kabin toaletowych, szafek w pomieszczeniach basenowych, a nawet kabin natryskowych.

HPL – doskonały materiał na blat w toalecie

Mimo że płyty HPL są materiałem bardzo mocnym i wytrzymałym na duże naciski, to równocześnie bardzo łatwo poddają się one obróbce mechanicznej. Do cięcia i wyrzynania otworów można stosować zwykłe zestawy przenośnych narzędzi elektrycznych. Te zalety powodują, że laminaty świetnie nadają się do wykorzystywania na blaty pod umywalki oraz powiązane z nimi konstrukcje. Nie ma znaczenia, czy mają stanowić podstawę dla zlewów nablatowych czy utrzymywać miski wpuszczane w ich powierzchnie – spełniają swoje funkcje bez zarzutu przy obu typach stanowisk do mycia.

W toaletach publicznych zlewy i krany najczęściej montuje się w szeregu liczącym kilka stanowisk. Wymaga to położenia długiego blatu, na którym będą opierać się ceramiczne miski, a następnie wykonania w płaskiej powierzchni małych otworów na zainstalowanie odpływów lub większych prześwitów, jeśli umywalki będą wpuszczone w środek płyty. Taki blat umieszcza się na konstrukcji ze stali ocynkowanej lub malowanej proszkowo – te elementy muszą być dobrze zabezpieczone przed pojawieniem się korozji. Natomiast odpływy pod umywalkami są zakrywane specjalnymi blendami, czyli fartuchami maskującymi.

Drugim sposobem na podtrzymywanie blatów z umywalkami jest ustawienie pod nimi szafek – ich konstrukcja jest doskonałym stelażem podtrzymującym instalacje, a przy okazji powstaje nowa zamykana przestrzeń, która może być wykorzystywana do składania np. środków czyszczących i akcesoriów do sprzątania łazienek. To rozwiązanie powszechne w domach prywatnych, ale coraz częściej stosują je także administratorzy budynków publicznych.

Porady związane z montażem blatów z płyt HPL

Umieszczenie umywalki na blacie nie jest zadaniem skomplikowanym, ale osobom, które biorą się za to po raz pierwszy, może sprawić to nieco problemów. Jednak przy zachowaniu ostrożności i zachowaniu dokładności, wszystkie czynności nie powinny być zbyt trudne. Poniżej przedstawiamy kilka porad, dla właścicieli mieszkań, którzy spróbują samodzielnie osadzić umywalkę na gotowej szafce. W przypadku większych pracy związanych z zabudową WC radzimy skorzystać z pomocy specjalistów.

  • Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 85-90 cm. To optymalna wysokość zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
  • Dziury w blacie można wykonać zwykłą wyrzynarką albo wiertarką z otwornicą. Przed przystąpieniem do działania należy jednak dokładnie oznaczyć miejsca cięcia. Ważne jest, aby kontury miały regularne kształty i dobrze przylegały do dolnej części miski.
  • Przed umieszczeniem umywalki na blacie, na miejsca jej styku z płytą należy nałożyć silikon sanitarny przeznaczony do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Po osadzeniu trzeba zebrać nadmiar substancji uszczelniającej i poczekać ok. 24 godzin aż dobrze zastygnie.
  • W następnym kroku trzeba zająć się zamontowaniem syfonu, rury odpływowej i baterii. A po wykonaniu tych czynności zostaje już tylko sprawdzenie, czy cały system jest szczelny i dobrze się trzyma jako całość.

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze