Sanipol Sp. z o.o. / Polski producent / Kabiny sanitarne i prysznicowe

flaga ue

mycie WC

Nowoczesna zabudowa w toaletach i umywalniach publicznych powinna być wykonana z materiałów, które są łatwe w czyszczeniu. To szczególnie ważne w budynkach, w których panuje intensywny ruch przez cały dzień, a na doprowadzenie pomieszczeń do porządku jest zawsze mało czasu. Doskonale te warunki spełniają płyty HPL, natomiast w przypadku płyt wiórowych z okleinami ochronnymi trzeba zachować więcej ostrożności.

Płyty HPL są obecnie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do stawiania zabudowy WC w pomieszczeniach sanitarnych. Decydują o tym ich wyjątkowe zalety – są bardzo wytrzymałe, lekkie, łatwe w obróbce, estetyczne i trwałe, a wykonane z nich konstrukcje przez lata utrzymują się w doskonałym stanie.  Właściciele budynków publicznych, którzy zdecydowali się na konstrukcje z laminatu (HPL), chwalą je także, ponieważ umożliwiają szybkie i skuteczne sprzątanie toalet, umywalni czy szatni.

Lekka konstrukcja zabudowy z płyt HPL

Dzięki lekkości laminatu można ustawiać kabiny w ten sposób, że mają pozostawioną wolną przestrzeń przy podłodze. Cała konstrukcja zabudowy stoi wtedy na cienkich metalowych nóżkach o wysokości ok. 20 cm. Takie wycięcie ułatwia pracę ekipie sprzątającej, a czyszczenie posadzki jest wtedy zdecydowanie szybsze i dokładniejsze.

Powierzchnia płyt HPL jest również bardzo łatwa do czyszczenia. Jest idealnie gładka i wodoodporna. Brud nie przyczepia się do niej zbyt mocno i łatwiej go stamtąd usunąć niż z materiałów nierównych czy chropowatych. To również ma znaczenie dla sprawności procesu czyszczenia. Jednak podczas mycia ścian kabin, ścianek działowych czy blatów pod umywalki należy stosować się do pewnych zasad, aby nie spowodować niepotrzebnych szkód, np. nie powinno się wykorzystywać do ich mycia agresywnych środków czyszczących. Natomiast w wypadku trudnych zabrudzeń trzeba przestrzegać zaleceń i procedur bezpieczeństwa.

Czyszczenie zwykłych zabrudzeń

Do codziennego czyszczenia ścianek kabin toaletowych i innych powierzchni z laminatu wystarcza używanie czystej, ciepłej wody rozprowadzanej namoczoną ściereczką lub miękką gąbką. Można używać także delikatnych, nylonowych szczotek. Do wody można dodać także zwykły proszek do prania, miękkie mydło lub użyć mydła w kostce.

Przetarcie przy ich użyciu powierzchni zabudowy powinno usunąć zwykłe przybrudzenie i odświeżyć wygląd. Powierzchnia płyt HPL nie przyjmie wody do wnętrza, a spłynie ona po idealnie gładkiej powierzchni razem ze środkami czyszczącymi i zabrudzeniami. Pozostałości po substancjach do mycia należy wytrzeć suchą szmatką lub ręcznikiem, aby nie pozostały na jej powierzchni smugi. Materiał do przecierania powinien mieć wysoką chłonność i dobrze jest go często zmieniać.

Czyszczenie trudnych zabrudzeń

Do trudnych zabrudzeń można zaliczyć plamy z tłuszczu czy oleju, ślady po pisakach i farbach rozpuszczających się w wodzie oraz szminkach. W kabinach toaletowych zdarza się spotykać także ślady po papierosach lub moczu. Tego typu pozostałości należy myć przy użyciu ciepłej wody oraz uniwersalnych środków czystości – mogą to być preparaty proszkowe lub detergenty.

W pierwszym kroku miejsca te trzeba przetrzeć czystą ściereczką zanurzoną przedtem w mieszance. W zależności od stopnia zabrudzenia trzeba pozostawić na chwilę pianę, a nawet powtórzyć tę czynność. Na koniec wystarczy całość osuszyć chłonną, niepobrudzoną ściereczką. W żadnym wypadku nie wolno stosować akcesoriów służących do szlifowania lub ścierania (wełna stalowa, szczotki metalowe, środki ścierne). Zakazane jest także używanie narzędzi polerujących czy wybielaczy, substancji zawierających silne kwasy (jak odkamieniacze czy preparaty do czyszczenia rur oraz do odświeżania wyglądu przedmiotów ze srebra). Takie substancje mogą źle wpłynąć na powierzchnię zabudowy wykonanej z płyt HPL, co utrudni utrzymanie jej idealnego wyglądu w przyszłości.

Natomiast pozostałości po rozpuszczalnych farbach, lakierach, atramencie można usuwać za pomocą organicznych środków czyszczących, takich jak aceton, spirytus czy benzen. Natomiast silikon należy zetrzeć suchą ściereczką lub użyć do tego zmywacza do silikonu.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do współpracy firmy handlowe, budowlane i monterskie. Gwarantujemy solidność,
terminowość oraz pełne zaangażowanie przy realizacji zadań dla naszych klientów.

fundusze